LES – je hlavním tématem 14. ročníku Designbloku, největší středoevropské přehlídky designu a módy. Od 5. do 9. října 2022 proběhne ve dvou výstavních prostorech – Gabriel Loci v Holečkově ulici a Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Novinky představí přes 178 vystavujících z řad etablovaných firem, značek, studií, nezávislých tvůrců, talentovaných nováčků i mezinárodních hvězd. Bohatý program nabídne řadu speciálních výstav věnovaných českému sklu a porcelánu, současnému ukrajinskému designu, rodinnému podnikání i progresivní studentské tvorbě. V rámci festivalu se po celé Praze otevře také řada showroomů, prodejen a ateliérů.
Jaké designérské objekty by dnes sbíral významný český podnikatel, mecenáš a spoluzakladatel pražského Uměleckoprůmyslového musea Vojtěch Lanna mladší? Odpověď nabídne letošní Art House. Pod vedením kurátorky Danici Kovářové dojde k intervenci současných designérů do výstavy Sběratel. Lannova sbírka skla v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Velkorysou sbírku sklářského umění od antiky až po 19. století doplní například spolupráce Federica Díaze se sklárnou Moser, tvorba Zdeňka Lhotského, Lady Semecké, Pauly Benčaťové, studia LLEV, Lukáše Nováka a dalších současníků
Sumář nejzajímavějších porcelánových objektů z posledních let i zcela nová díla nabídne další z hlavních výstav letošního Designbloku, která bude v UPM, s názvem Terra Alba – nová vlna českého porcelánu. Kurátorský výběr historika umění Radka Wohlmutha v neortodoxní architektuře Maxima Velčovského. „Více než pětadvacet autorů naznačí sice fragmentovaný, ale navzájem kompatibilní obraz českého autorského porcelánu. Zároveň s ním přinese i kombinovanou zprávu o naší každodennosti, v níž rezonují i taková témata jako jsou například ekologie, udržitelnost, inkluze nebo pandemická situace. Nesmí se zapomenout ani na to, že také současný autorský porcelán je katalyzátorem emocí a způsobem komunikace. Některé práce přitom dosahují až existenciálního rozměru a balancují na hranici volného umění,“ poodkryl kurátor výstavy, teoretik umění Radek Wohlmuth.
V Uměleckoprůmyslovém museu rovněž naváže na loňský úspěch výstava Rodinné stříbro pořádaná ve spolupráci s časopisem Forbes. Prezentace 12 úspěšných rodinných firem – Brokis, Dílna Šesták, Kaplan Nábytek, Kozel Fenestra, Le bon, MOW, Qubus, ROBOT by Bohematic, Tkalcovna Kubák, USSPA, Vasky, Wuders – odvypráví příběhy záchrany prastarých továren a řemeslných dílen i úspěchy etablovaných značek, které vznikly v posledních desetiletích na zelené louce. Protože základní průmyslová jednotka státu je prostě rodina…
Každý návštěvník si bude moci prohlédnout v rámci Designbloku výstavu moderního skla ze sbírek UPM Plejády skla 1946- 2019, dále Via Lucis či již zmíněnou výstavu Sběratel.
Festival Designblok opět nabídne novinky současného českého i mezinárodního designu, módy a šperku v tradičních formátech Superstudia a Openstudia. V Superstudiu v Gabriel Loci se setká padesátka firem z celé Evropy – ikonické zahraniční značky jako Vitra, Moroso nebo holandské studio Toer s českými výrobci Johann Malle, Master&Master, TON a mnoho dalších. Komplexní pohled na současnou tvář českého designu poodkryje Openstudio.
Místo setkávání, kavárna, přednášková Reflex Stage, dětské hřiště – pulzující srdce Designbloku, zvané Designerie, se v proskleném ambitu Gabriel Loci letos pod taktovkou designérek Moniky Matějkové a Veroniky Watzkové ze studia MY DVĚ promění na hravou oázu inspirovanou lesem a houbami, kde budou moct návštěvníci kontemplovat a vzdělávat se. Veškeré dekorace jsou vyrobeny z již použitého nebo recyklovaného materiálu.
Výše zmíněná Reflex Stage v Designerii denně nabídne sérii edukativních přednášek a diskuzí z oboru designu, architektury, módy, marketingu, ekologie a dalších. Kompletní doprovodný program je už nyní na webových stránkách Designbloku.
V Gabriel Loci se v rámci výstavy Sláva Ukrajině! předvede sedm progresivních ukrajinských designérů, studií a značek. Pod kurátorským výběrem studia Ihor. V Openstudiu se představí Gunia Project, Gushka Wool, OLK manufactory / Oksana Levchenya, RE:QUIET, Seri/graph studio a Sergey Zhernov. V samostatné instalaci a české premiéře v kostele Zvěstování Panny Marie u Gabriel Loci nabídneme exkluzivní pohled na práci jedné z hlavních protagonistek současného ukrajinského designu, Viktorie Yakushy, tvořící pod značkou FAINA.
Více informací o přehlídce Designblok najdete na https://www.designblok.cz/