Vydejte se do lesa plného designu, módy, řemesel, moderních technologií a nekonečné inspirace!
Za renesancí tradičních řemesel, úspěšným rodinným podnikáním nebo současným českým porcelánem a sklem do Uměleckoprůmyslového musea, za módou do kostela Sacre Coeur a za designéry, značkami i školními instalacemi do Gabriel Loci. Na návštěvníky Designbloku letos čeká přes 180 instalací, módní přehlídky i každodenní maraton edukativních přednášek v srdci festivalu, Designerii, kterou letos v hravou oázu inspirovanou podhoubím proměnily designérky Monika Matějková a Veronika Watzková ze studia MY DVĚ. Čtyřiadvacátý ročník největší přehlídky designu a módy ve střední Evropě s tématem LES probíhá od 5. do 9. října 2022.
Pod společným tématem LES se letošní Superstudio i Openstudio mění na unikátní ekosystém, v němž hrají prim tradiční i nové experimentální materiály, smysluplnější produkce, mezioborová spolupráce i nejvyšší estetické standardy. Vystavující se v rámci nových kolekcích a instalací soustředí nejen na reflexi posledních světových trendů v oblasti designu a módy, ale také důležité environmentální a společenská témata. Designérské studio Qubus slaví dvě dekády od založení velkolepou instalací; automobilka Hyundai, hlavní partner pečující o ekologickou a udržitelnou mobilitu festivalu, přivezla na letošní Designblok revoluční IONIQ 6; firma Konsepti odhaluje kolekci sedacího nábytku legendární italské firmy Moroso, která vznikla ve spolupráci se švédských studiem Front a dánským výrobcem udržitelných textilií Kvadrat a Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze prezentuje inkluzivní projekt „Unique Client“, který vnímá člověka jako jedinečnou fyzickou a psychickou bytost a posouvá tak vnímání designu od zboží po personifikovanou službu.
Místo setkávání, kavárna, přednášková Reflex Stage, hřiště – pulzující srdce Designbloku, zvané Designerie, se v proskleném ambitu Gabriel Loci letos pod taktovkou designérek Moniky Matějkové a Veroniky Watzkové ze studia MY DVĚ a za pomocí recyklovaných materiálů proměnilo na hravou oázu inspirovanou podhoubím, kde návštěvníci mohou kontemplovat a vzdělávat se.
Reflex Stage nabídne přes třicet tematicky laděných edukativních přednášek a diskuzí z oboru designu, architektury, módy, marketingu, ekologie a dalších. Nizozemská designérská hvězda, Richard Hutton, promluví o cirkulárním designu; web EARCH.cz upozorní na greenwashing v architektuře; #HolkyzMarketingu poradí, jak na efektivní marketing pro malé tvůrce; úspěšná ukrajinská designérka Victoria Yakusha, dokáže, že kultura je živnou půdou národa a budoucnost českých lesů rozsekne diskuze týdeníku Reflex s profesionálními dřevorubci. Kompletní doprovodný program najdete na stránkách designblok.cz.
Speciální výstava Sláva Ukrajině! v Gabriel Loci nabízí jedinečnou příležitost poznat sedm progresivních ukrajinských designérů, studií a značek. Pod kurátorským výběrem studia Ihor v Openstudiu vystavují Gunia Project, Gushka Wool, OLK manufactory / Oksana Levchenya, RE:QUIET, Seri/graph studio a Sergey Zhernov. V samostatné instalaci a české premiéře v kostele Zvěstování Panny Marie u Gabriel Loci nabízíme exkluzivní pohled na práci jedné z hlavních protagonistek současného ukrajinského designu, Viktorie Yakushy, tvořící pod značkou FAINA.
Prostor dvou pater Uměleckoprůmyslového musea patří výhradně tvůrcům a firmám s českými kořeny. Vystavující zde demonstrují současný přístup k řemeslné výrobě šperku, skla, autorské módy, obuvi a samozřejmě zpracování dřeva. Součástí druhého hlavního dějiště festivalu je rovněž pokračování výstavy Rodinné stříbro pořádané ve spolupráci s magazínem Forbes, výstava současného porcelánu Terra Alba a expozice sběratelského designu Art House v podobě umělecké intervence do výstavy historické sbírky skla Vojtěcha Lanny. S talentovanou čtveřicí talentovaných tvůrkyň mladé generace zde seznámí instalace Erste Premier Talent Cards.
Třicítka mladých designérů nejen z evropských univerzit prezentuje své diplomové práce v rámci mezinárodní soutěže Diploma Selection. V Gabriel Loci jsou po celou dobu trvání festivalu k vidění práce studentů produktového designu, módní přehlídky probíhají v sobotu 8. října v nedaleké kapli Sacre Coeur. Vstupenky na přehlídky jsou k dispozici na stránkách designblok.cz. Vítěze soutěže Diploma Selection vyhlásí odborná porota v sobotu 8. října večer.
Do Praze se po dvou pandemických ročnících vrací mezinárodní hosté. Mezi vystavujícími je legenda produktového designu Richard Hutten, přední nizozemské studio Toer i polské duo Chmara.Rosinke věnující se experimentálnímu pojetí kuchyní. Do poroty cen Designbloku a Diploma Selection usednou i letos přední osobnosti světové designové scény jako umělecký ředitel Giulio Cappellini, galeristka Rossana Orlandi, ředitelka uměleckoprůmyslového muzea v Hamburku Tulga Beyerle, londýnská kurátorka Lina Kanafani, členka organizačního týmu milánského Salone del Mobile Annalisa Rosso, kurátorka newyorského MoMA Juliet Kinchin a další. Z oblasti módy do Prahy zavítají například zástupci šperkařského domu Bulgari nebo Louis Vuitton, módní ředitel ukrajinské Vogue Venya Brykalin či uznávaný pařížský stylista James Valeri. Zahraniční delegaci doplňují novináři, nákupčí a kreativní konzultanti sjíždějící se do Prahy ze všech světových stran.
Ceny Designbloku vstupují do 24. ročníku festivalu s novým konceptem – porotou složenou čistě ze zahraničních redaktorů složenou z oblasti designu a architektury a prezidentkou Anne-France Berthelon zodpovědnou za složení poroty a průběh hlasování. Cílem cen je vyzdvihnout ze stovek vystavujících ty nejzdařilejší počiny v kategoriích nejlepší instalace výrobce, designéra, školní prezentace, nábytek, svítidla, bytové doplňky a Grand Prix (Cena za mimořádný počin). Součástí Cen Designbloku je od roku 2021 také Cena Veolia za udržitelný design se samostatnou odbornou porotou, vítěz tohoto ocenění získává 50 tisíc Kč a účast na Designbloku 2023 zdarma. Vítěze Cen Designbloku vyhlásí organizátoři v neděli 9. října v rámci slavnostní galavečeře.
Po Designbloku vyroste skutečný les. Díky spolupráci s projektem Sázíme Česko mohou návštěvníci přispět na výsadbu českých lesů. Sazenice stromů, které budou příští rok vysazeny v České Kanadě u Českého Rudolce, Dolní Cerekvi a Pyšelu pod Velkým Meziříčím, je možno zakoupit v rámci nákupu vstupenek na webu designblok.cz, na festivalu potom v Designblok Shopu v Gabriel Loci.
Podrobné informace o výstavách a doprovodném programu najdete na webu designblok.cz, kde rovněž probíhá prodej festivalových pasů.
.