CZ | EN

Ascher Challenge (s UMPRUM)
28.03.2019 — 19.05.2019

Foto: Ateliér fotografie II UMPRUM

Uměleckoprůmyslové museum v Praze – historická budova

ulice 17. listopadu 2
110 00 Praha 1

Otevírací doba
středa až neděle 10–18 hodin
úterý 10–20 hodin
pondělí zavřeno

Vstupné
základní 80 Kč | snížené 50 Kč | rodinné 140 Kč

V návaznosti na velkou výstavu věnovanou textilní tvorbě rodiny Ascherových Šílený hedvábník. Zika&Lída Ascher: textil a móda v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze dostal Ateliér módní tvorby UMPRUM jedinečnou příležitost navrhnout vlastní kolekci z látek slavné textilní firmy Ascher. Studenti tak dali původním látkám a dezénům nové formy zpracování i pohled současných mladých lidí.

Zika Ascher otevřel se svým bratrem obchod s luxusními látkami v Praze roku  1933, ale v březnu 1939  nuceně odešel s manželkou do Londýna. Od 40. do 80. let 20. století odsud zásoboval exkluzivními látkami přední francouzské a anglické módní domy (např. Balenciaga, Chanel, Dior), spolupracoval při jejich tvorbě s předními umělci (Henry Moore, Cecil Beaton, Henry Matisse, Barbara Hepworth nebo Alexander Calder) a zároveň po celý svůj život rád spolupracoval se studenty a mladými lidmi. Už v roce 1946 vypsal soutěž„Try Your Hand“, do níž se zapojilo asi deset tisíc mladých lidí. Také proto kurátorka výstavy Konstantina Hlaváčková propojila vedoucího Ateliéru módní tvorby Pavla Ivančice s potomky této rodiny a vznikla tato unikátní spolupráce. 

Veřejnost se mohla s vybranými modely seznámit už letos v lednu na výstavě klauzurních a semestrálních prací Artsemestr zima 2019 a na zahájení výstavy v UPM.  

Výstavu Ascher Challenge doplňuje také katalog. Fotografie jednotlivých modelů pro něj připravili studenti nového ateliéru fotografie II pod vedením Václava Jiráska a Štěpánky Stein. Grafickou podobu mu dali studenti Ateliéru tvorby písma a typografie Jakub Hojgr, Matěj Vojtuš a Tuan Vuong Trong.  

Více informací o výstavě Šílený hedvábník. Zika&Lída Ascher: textil a móda »

Uměleckoprůmyslové museum v Praze – historická budova

ulice 17. listopadu 2
110 00 Praha 1

Otevírací doba
středa až neděle 10–18 hodin
úterý 10–20 hodin
pondělí zavřeno

Vstupné
základní 80 Kč | snížené 50 Kč | rodinné 140 Kč

FOTOGALERIE )

© 2019 Uměleckoprůmyslové museum v Praze